Program "Lepiej Razem niż Osobno"
Program profilaktyczno – interwencyjny „Lepiej Razem Niż Osobno” opracowano w Zabrzu w roku 2001. Realizowany był w ramach inicjatywy społecznej przez zabrzańskich pedagogów, Policję - koordynatorów ds. nieletnich oraz grupy ds. nieletnich Straży Miejskiej.
Wychodząc naprzeciw istniejącym zagrożeniom, Miasto Zabrze w 2007r przystąpiło do konkursu w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej” i złożyło wniosek na dofinansowanie programu profilaktyczno – interwencyjnego pn. „Lepiej Razem Niż Osobno”. Program ten został wysoko oceniony w województwie śląskim i otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Realizatorami programu był Urząd Miejski w Zabrzu, Policja, Straż Miejska, zabrzańscy pedagodzy i psycholodzy oraz do czerwca 2008 r. również Lokalny Ośrodek Wsparcia dla ofiar przestępstw. Zadania programu realizowane były w obszarze bezpieczeństwa w szkole oraz przeciwdziałania przemocy. Nadzór nad właściwą realizacją programu sprawowuje Zespół ds. zapobiegania wykluczeniu społecznemu za pośrednictwem Rady Koordynacyjnej (siedzibą Zespołu jest Centrum Kształcenia Ogólnego i Ustawicznego w Zabrzu, więcej informacji o Zespole na stronie www.ckp.zabrze.pl w zakładce "O nas". Od poniedziałku do piątku trzy osobowy patrol, realizował przydzielone mu zadania w zakresie: nadzorowania drogi dojścia do szkoły dzieci i młodzieży, reagowania na zjawisko uchylania się od obowiązku szkolnego i nauki, przeprowadzania działań zmierzających do ograniczenia zjawiska żebractwa, molestowania, narkomanii, spożywania alkoholu, palenia papierosów.
Współczesna szkoła nie może więc być pozostawiona sama sobie.
Realizowany w Zabrzu program wspiera szkołę, daje gwarancję szybkiej reakcji na zdarzenia i kompleksowe oddziaływanie na pojawiające się problemy.
Stąd też partnerzy programu wskazali na dalszą konieczność prowadzenia działań edukacyjnych oraz interwencyjnych. Odpowiadając na zapotrzebowanie społeczne i opierając się na pozytywnym odbiorze prowadzonych dotychczasowych działań zdecydowano o kontynuowaniu inicjatywy w następnych latach.
Projekt został rozszerzony o kolejny obszar działań (zabrzańskie przedszkola) oraz nowe działania profilaktyczne i organizacyjne.
PROGRAM PROFILAKTYCZNO – INTERWENCYJNY „LEPIEJ RAZEM NIŻ OSOBNO” CEL NACZELNY:
Podniesienie poziomu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży Miasta Zabrze przez niwelowanie zachowań patologicznych.
OBSZARY DZIAŁAŃ: · Realizacja zadań edukacyjnych i profilaktycznych na rzecz podniesienia świadomości społecznej w zakresie przemocy i agresji szkolnej oraz przemocy w rodzinie
· Organizowanie szkoleń z zakresu pomocy dzieciom, młodzieży i rodzinie w sytuacjach trudnych. · Realizacja zgłoszeń dotyczących nieletnich i małoletnich (źródła: rodzice, szkoła i inne). · Rozmowy profilaktyczno-ostrzegawcze z dziećmi i młodzieżą oraz z opiekunami prawnymi. · Udział patrolu w przeprowadzaniu interwencji z nieletnimi sprawcami czynów karalnych (np.: rozpylenie gazu, kradzieże i pobicia) · Prelekcje profilaktyczne na terenie szkół i przedszkoli. · Minimalizowanie liczby uczniów wagarujących poprzez kontrole miejsc grupowania się dzieci i młodzieży. · Reagowanie na przypadki przejawów demoralizacji nieletnich i wykroczenia dorosłych mieszkańców miasta.
MIEJSCE REALIZACJI: FORMY REALIZACJI:
· interwencje wychowawcze
· interwencje kryzysowe · rozmowy profilaktyczno - ostrzegawcze · warsztaty szkoleniowe · kontrolowanie miejsc gromadzenia się nieletnich · prelekcje profilaktyczne · informacje prasowe oraz audycje radiowe i TV BENEFICJENCI: środowisko wychowawcze dzieci i młodzieży w szczególności przedszkola i szkoły, środowisko rodziny i środowisko rówieśnicze dzieci i młodzieży.
|